Hale łukowe to obiekty o szerokim zakresie zastosowania, z powodzeniem sprawdzają się jako zadaszenia boisk, budynki produkcyjne, magazyny czy pomieszczenia gospodarcze. I nie dzieje się tak bez powodu. Jedną z ich największych zalet jest bowiem sposób ich budowy, który można zaliczyć do jednych z najszybszych i najprostszych. To z kolei wynika z samej konstrukcji hal łukowych, które tworząc nawet wielkopowierzchniowe zadaszenia, nie wymagają stawiania dodatkowych elementów usztywniających. Jak zatem w praktyce wygląda budowa hali łukowej? Już wyjaśniamy!
Budowa hal łukowych – formalności
Hale łukowe mogą być wznoszone na zgłoszenie. Taka droga przewidziana jest jednak dla konstrukcji tymczasowych. Jeśli nie planujemy po 180 dniach rozebrać obiektu, to należy zastosować tradycyjną drogę – czyli trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Do tego potrzebny będzie projekt hali, jednak zarówno w przypadku obiektów już gotowych, jak i hal łukowych zaprojektowanych na indywidualne zamówienie, powinniśmy otrzymać dokumentację projektową, które wraz z innymi wymaganymi dokumentami należy złożyć w odpowiednim urzędzie.
Przy czym warto zaznaczyć, że prawo przewiduje rozpoczęcie budowy hali w procedurze na zgłoszenie, a następnie przed upływem 180 dni wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Po załatwieniu formalności można przystąpić do stawiania obiektu. Jak wygląda budowa hali łukowej? Dzieli się ona z reguły na kilka etapów, które obejmują przygotowanie terenu, montaż konstrukcji nośnej oraz pokrycia dachu.
Pierwszy etap budowy hali łukowej – przygotowanie terenu
Przed przystąpieniem do budowy hali łukowej należy odpowiednio przygotować teren pod jej konstrukcję. Składa się na to:
- wytyczenie i wyrównanie terenu
- przygotowanie fundamentów
Kolejnym etapem jest już stawianie hali łukowej.
Montaż konstrukcji nośnej
Konstrukcja nośna hali łukowej to zazwyczaj stalowe lub aluminiowe łuki montowane równolegle do siebie w odpowiednich odstępach. Budowa hali łukowej w tym aspekcie obejmuje:
- Przygotowanie elementów konstrukcji – przed montażem należy przygotować łuki, wzmocnienia poprzeczne oraz ewentualne dodatkowe elementy konstrukcji (np. ramy drzwiowe czy okienne).
- Montaż łuków – elementy są montowane na przygotowanych wcześniej fundamentach lub płycie betonowej czy odpowiednio przygotowanej powierzchni. Mogą być one łączone za pomocą śrub, nitów, czy spawów.
- Wzmocnienia – pomiędzy łukami montowane są poprzeczne wzmocnienia, które zapewniają większą stabilność i sztywność konstrukcji.
- Montaż pokrycia dachu – pokrycie dachu hali łukowej to zwykle plandeka PCV, tkanina techniczna, blacha trapezowa, blacha falista lub panele warstwowe.
- Instalacja innych dodatkowych elementów – okna, drzwi, oświetlenie, wentylacja, ogrzewanie itd.
- Kontrola konstrukcji – sprawdzenie, czy wszystkie elementy są prawidłowo zainstalowane, a konstrukcja jest stabilna i bezpieczna.
Budowa hali łukowej może być stosunkowo szybkim i ekonomicznym rozwiązaniem dla potrzeb magazynowych, produkcyjnych czy sportowych. Ze względu na modułową konstrukcję, tego typu hale mogą być łatwo rozbudowywane lub demontowane, co daje dużą elastyczność w przypadku zmieniających się potrzeb użytkowników.