Fotografowanie stało się niemal powszechnym hobby, odkąd prawie każdy dysponuje niezłej klasy aparatem fotograficznym umieszczonym w swoim smartfonie. Chętnie pstrykamy zdjęcia podczas spaceru z psem, plenerowych wyjazdów, urlopu, okazjonalnych imprez. Dzięki naszym nowym nawykom posiadamy pokaźną bibliotekę zdjęć, którą chętnie dzielimy się ze znajomymi na serwisach społecznościowych. Chociaż fotografowanie staje się naszą codziennością, nie oznacza to, że uchwycone przez nas ujęcia są zawsze dobrej jakości. Bardzo często fotografie wykonywane przez amatorów mają wiele braków. Najważniejsze z nich to błędy kompozycyjne i kadrowanie.
Co to jest kadrowanie?
Kadrowanie zdjęć to takie obcięcie kadru, aby uzyskać optymalną kompozycję. Poprzez odpowiednie kadrowanie chcemy pozbyć się niepotrzebnych obiektów ze zdjęcia, ale także uwypuklić główną ideę uchwyconego ujęcia. Jeżeli chcemy uzyskać dobry kadr, powinniśmy być świadomi kompozycji. Ostatnie zdanie prowadzi nas to do drugiego pytania.
Co to jest kompozycja fotograficzna?
W uproszczeniu kompozycja fotograficzna jest harmonijnym ułożeniem obiektów na zdjęciu. Odpowiednia kompozycja nie tylko podkreśli charakter zdjęcia, może także być narzędziem do wywołania emocji u oglądającego.
Jakie są rodzaje kompozycji?
Kompozycja oparta o regułę trójpodziału. To rodzaj kompozycji, o której najczęściej wspomina się w kontekście fotografii. Polega ona na podzieleniu kadru na równe części dwoma liniami poziomymi i dwoma pionowymi. Niektóre smartfony posiadają funkcję wyświetlenia tych linii podczas robienia zdjęcia. Zaleca się umieszczenie najważniejszych obiektów na zdjęciu w pobliżu przecięcia się powyższych linii podziału.
Kompozycja centralna. To prosty i oczywisty zabieg, w którym umieszczamy fotografowany obiekt w centrum kadru. Z kompozycji centralnej bardzo często korzystają amatorzy.
Kompozycja pozioma lub pionowa. Bardzo często stosujemy ją podczas fotografowania pejzaży lub elementów architektonicznych. Przykładowo rozległy, rozpościerający się przed nami widok sfotografujemy poziomo, a wysokim drzewom zrobimy zdjęcie wykorzystując pionowy kadr.
Powyższe rodzaje kompozycji to najczęściej używane sposoby na uporządkowanie kadru. Dodatkowo możemy jeszcze wyróżnić kompozycję symetryczną, gdzie rozkład obrazu jest równomierny, kompozycję asymetryczną, która jest przeciwieństwem poprzedniej. Niekiedy także fotografowie stosują kompozycje oparte o linie krzywe.
Odpowiednio wykadrowane zdjęcia, które są oparte o poprawne zasady kompozycyjne, z pewnością staną się ozdobą naszej fotograficznej kolekcji. W takim wypadku nie tylko warto je umieścić na Instagramie lub Facebooku, ale także możemy przesłać je do wywołania. Piękne papierowe odbitki z pewnością będą najlepszym sposobem na utrwalenie uchwyconych obiektywem aparatu wspomnień.